Hoppa till huvudinnehåll
 

Högt söktryck på bidrag till organisationer som jobbar med socialt särskilt utsatta

Nyhet -

MUCF har beviljat 56 miljoner kronor i organisationsbidrag till 14 organisationer som behöver förstärka sin verksamhet riktad till människor som befinner sig i socialt särskilt utsatta situationer med anledning av den ekonomiska situationen i Sverige.

Totalt sökte 47 organisationer drygt 153 miljoner kronor. Det visar att det fortsatt finns ett stort behov hos organisationer som behöver förstärka sin verksamhet för att möta de behov som finns.

Sveriges stadsmissioner som fick störst bidrag i den här utlysningen beviljades 19,9 miljoner kronor, följt av Svenska Röda Korset som beviljades 10 miljoner kronor.

Bidraget kan användas för verksamhets-, administrations- och personalkostnader. Det innebär bland annat att organisationerna kan arbeta med att täcka basala behov som att ge något att äta till den som inte har mat för dagen, hjälpa socialt särskilt utsatta individer och familjer eller att ge en sovplats till den som inte har ett hem.

Mer om bidraget och mottagarna: